Учасники молочного ринку України описують поточну ситуацію з цінами на сире молоко як таку, що наближається до панічного стану, а деякі навіть називають її істеричною.
За прогнозами галузі, до жовтня очікується, що рівень інфляції на сире молоко у річному обчисленні сягне 35–40%, повідомляє «censor».
Спілка молочних підприємств України повідомляє, що спочатку виробники очікували, що пік цін на сире молоко припаде на осінь і становитиме близько 17–18 грн за літр із ПДВ. Проте поточні ціни злетіли до 25 грн із ПДВ.
Зростання цін на сире молоко зумовлене насамперед нестачею сировини, оскільки переробні потужності в середньому завантажені лише на 60%. На український експорт молочних продуктів зберігається попит поряд із необхідністю задоволення внутрішнього попиту.
Дефіцит сировини загострився через різні чинники. Війна, що триває, призвела до скорочення поголів'я худоби через втрату ферм і знищення великої рогатої худоби. Крім того, літня спека та часті відключення електроенергії ускладнили виробництво.
Іншим фактором, що сприяє цьому, є суттєве скорочення молока з фермерських господарств, яке не можна експортувати чи переробляти для національної роздрібної торгівлі через низьку якість та недостатню простежуваність.
Доплати до пенсії: які види соціальної допомоги отримають пенсіонери
Світла не буде довго: ДТЕК і Укренерго вводять екстрені відключення - графіки не працюють
Вся правда їм приходить уві сні: 5 знаків Зодіаку, які бачать пророчі сни
Підгодуйте томати йодом і одразу отримайте 2 бонуси: навіщо це роблять досвідчені городники
Цей дефіцит спровокував неконтрольоване ціноутворення, що базується більше на ринковій паніці, ніж на реальних умовах. За словами Арсена Дідура, виконавчого директора Союзу, для вирішення кризи буде потрібний діалог і державна підтримка.
Дідур наголошує на необхідності спільної роботи виробників та переробників над загальним планом, пропонуючи, що після досягнення консенсусу в галузі їм слід звернутися до Міністерства сільського господарства. Потім міністерство могло б працювати над створенням умов, сприятливих як невеликих сімейних ферм, так великих виробників.
Виконавчий директор попереджає, що без втручання ситуація може призвести до банкрутства переробних компаній та вимушеного скорочення поголів'я.
Для вирішення цих проблем потрібна антикризова програма, спрямована на усунення дефіциту виробництва молока та збільшення чисельності поголів'я.
Пропоноване рішення включає реструктуризацію виробників молока з фермерських господарств у невеликі сімейні ферми чи організовані центри закупівель, що допоможе стабілізувати та розвинути молочну промисловість України.
« Умови, які ми маємо – дефіцит сировини, цінові гойдалки (вартість молоко-сировини вже перевищила рівень країн Балтії) – вимагають втручання та стабілізації ситуації. Якщо не знайти рішення, це все може призвести до банкрутства переробних підприємств та як наслідок вимушеного скорочення поголів’я худоби», - йдеться в повідомленні.
Читайте також:
Є кілька днів: українцям видадуть продуктові набори безкоштовно
Подорожчають не лише продукти та комуналка, а й громадський транспорт: ще й пільги уріжуть
Слідом за картоплею: ще один базовий продукт різко злетів у ціні